Świat wokół mnie

Czy trener musi?

Posted

Swego czasu moja żona zaczynała naukę jazdy na snowboardzie. I jak każdy początkujący unikała orczyka. Ale tak się złożyło, że pewnego razu nie dało się uniknąć go. 

Mój znajomy przystanął przy niej i zaczął ją namawiać, aby jednak się przełamała. Tłumaczył, jak złapać orczyk, jak wystartować. Pierwsza próba zakończyła się dosyć szybko. Ale spróbowała wg jego wskazówek kolejny raz i … poszło. Od tamtej pory nadal nie przepada za orczykiem, ale jak mus to mus i nie ma problemu.

Dwa dni później obaj poszliśmy na „dechę”. Ja w ramach transformowania się na jednoślad. Tak jakoś wyszło, że przez znaczną część dnia jeździliśmy po trasach, gdzie „krzesła” były. Ja coraz bardziej wkręcony, on coraz bardziej zniechęcony. Przed nami ostatni zjazd i potem jeden wyciąg, aby podjechać pod knajpę. Orczykiem. Stoimy w kolejce kiedy kolega pyta: „Ty, a jak się wjeżdża na desce?”. Myślałem, że się przesłyszałem. Patrzę na niego z lekka zdziwiony i pytam: „Ale, że co?”. Pada odpowiedź: „No, jak się ustawić i ten orczyk złapać aby wjechać”. Myślałem, że padnę ze … śmiechu. Mówię do niego: „Przecież Ty wczoraj uczyłeś Iwonę, jak wjeżdżać”. Na co on mówi: „A, to co innego. Tam byłem trenerem, musiałem ją przekonać aby spróbowała”

Dookoła nas trenerów różnych co nie miara. Tych, którzy nas mówić nauczą publicznie, story tellingować godzinami, sprzedawać bez sprzedawania, mistrzem „soszial mediów” uczynią.

Ale czy oni sami potrafią tak na super to czego nauczyć chcą? Jak mogę pewność mieć, że po ich kursach stanę tym lepszym sobą i świat cały do mych stóp padnie? Skąd wiem, że zrobią to dobrze za moje pieniądze? Po owocach ich poznacie można powiedzieć.

I … tyle. Wnioski, decyzje pozostawiam Tobie. Bo być może ktoś nie musi być mistrzem świata w bieganiu, aby mnie nauczyć dobrze biegać. Ale jednak ja bym chciał, aby ten mój trener wiedział na swoim przykładzie czym jest bieg, aby ode mnie wymagać tego co trzeba. 

Ważne abyś z nim miał/miała kontrakt,  trenerem tym, w który ustalisz na podstawie czego ocenicie, że szkolenie przyniosło efekt. A idealnie by już by było, jeśli ustalone będzie, że pewna część należności zostanie wypłacona po … protokole odbioru. Ale to również Ciebie zobowiązuje do pracy i być może wtedy zamówisz szkolenie, a nie tylko pojedyncze wystąpienie. 

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *