Świat wokół mnie

Byką wstemp wzbroniony!

W trakcie sieciowych podróży trafiłem na stronkę, na której był umieszczony banner z hasłem „Piszę poprawnie po polsku”. Zaciekawiło mnie to i postanowiłem zobaczyć dokąd zaprowadzi mnie kliknięcie w niego. A zaprowadziło mnie na stronkę  www.bykom-stop.avx.pl. Spędziłem tam trochę czasu, poczytałem, zrozumiałem i stwierdziłem, że ta idea jest mi bliska.

Poniższy tekst opracowny został na podstawie materiałów umieszczonych na stronie www.bykom-stop.avx.pl (wygląda jednak, że Twórca akcji się jednak wypala ;-(

Wśród internetowej młodzieży panuje jakaś dziwna moda na ignorowanie ortografii, interpunkcji i różne uRoZMAicENIa tekstuff. Popatrzcie tylko na większość blogów, a w szczególności komentarzy. Byk na byku, wielkie i małe literki, dziwne zapisy. Aż oczy bolą.

 

=======================================================

Koniec z potworami typu mugł, ktury, karzdy, rzaden!

Koniec z milionami !! i ?? stawianych po każdym zdaniu!

Nie piSHmY ff TeN SpoSoop!

=======================================================

Nikt się nie przejmuje. Ba! Spora liczba osób się wręcz obraża, gdy im się zwróci uwagę. Mają gdzieś ortografię i zasady pisowni, uważają to za zbędne wymysły nauczycieli i rodziców. Uważają, że nie jest ważne JAK się pisze, bo ważniejsze jest to CO się pisze. Niestety i tutaj zauważalne jest, że to CO się pisze też pozostawia wiele do życzenia.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że komputer sprawdza za nas pisownię. Ale pamiętajmy, że nie wszystkie programy mają taką opcję dopracowaną do perfekcji – cały czas musimy zwracać uwagę na sposób, w jaki piszemy. Taka opcja w edytorze tekstu jest naprawdę rewelacyjną rzeczą, ale nie polegajmy wyłącznie na niej. Wstyd popełniać błędy w najprostszych wyrazach.

 

Twórca strony o celu akcji pisze tak:

Od razu zaznaczę, że celem akcji nie jest tępienie każdej możliwej literówki. Kilka takich byków zostało znalezionych nawet na tej stronie :) Errare humanum est (łac. mylić się jest rzeczą ludzką). Celem akcji jest ograniczenie masowego zalewu postów z niezliczoną ilością błędów, które znajdziemy na każdym forum dyskusyjnym. Czym innym jest kilka literówek w dłuższym tekście, a czym innym 10 lub więcej błędów w zaledwie kilku linijkowych postach.

Świata nie zbawimy, ale namawiając i przekonując użytkowników na naszych stronach, blogach czy forach dyskusyjnych, może uda się nawrócić chociaż kilka osób. Dla ratowania ojczystego języka, dla uświadamiania młodzieży. Jeśli nie macie takich wielkich ambicji, to pomyślcie choćby o naszych oczach, aby nie były kaleczone milionami błędów.

JestemBlogerem.pl popiera to wszystkim klawiszami naszych klawiatur! I życzymy twórcy akcji dużo siły (a walka łatwa nie jest ;-)

 

Źródło: opracowano na podstawie materiałów umieszczonych na stronie http://www.bykom-stop.avx.pl/

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.