Czepianie

Zabójcze telefony

Godzina 8:34. Przez którąś z głębokich faz snu przebija się do mnie melodyjny dźwięk dzwonka telefonicznego. Nie, nie odbiore, chyba nie dam rady się podnieść….

30 min później… No dobra wstałem i patrze na telefon. Dzwonił ktoś z numeru 502 yyy 444. Ponieważ każdy nieodebrany telefon to potencjalna stracona złotówka biznesu, który mógłbym zrobić odbierając go – oddzwaniam. I co słyszę? Automatyczną sekretarkę „Przepraszamy, numery 502 yyy 444 i numery […blablabl…] służą tylko do połączeń wychodzących, więc prosimy się teraz rozłączyć„. Niech to szlag. Telemarketerzy dostali właśnie nowa broń, spamowanie ludzi na telefony domowe stało się passe. Nic dziwnego, bo kto normalnie przebywa cały dzień w domu przy swoim telefonie?

W tym momencie uświadomiłem sobie, że nastała nowa epoka telemarketingu (o przepraszam chyba wolę słowo „spamerstwa”) na telefony GSM. Pamiętacie teorię szarej masy? Dokładnie na tej samej bezmyślnej zasadzie uważam, że spamerów telefonicznych można by oskarżyć za zwiększenie liczby wypadków (śmiertelnych) na drogach. Każda firma spamerska każdego dnia wykona tysiące spam-telefonów. Firm spamerskich pewnie też jest z tysiąc. Mnożąc te wszystkie liczby dojdziemy do milionów połączeń w skali roku. Milionów NIEPOTRZEBNYCH połączeń. Prawdopodobieństwo, że ludzie do których dzwonią znajdują się właśnie w samochodzie jest przecież także niebagatelnie duże.

A czy wyobrażacie sobie co dzieje się z człowiekiem, któremu dzwoni komórka w aucie? Nerwowo szuka po kieszeniach, kobieta przetrząsa damską torebkę, sięga do walizki na tylnej kanapie – robią wszystko tylko nie prowadzą auto. Jeśli już odbiorą zajmują sobie jedną rękę trzymaniem telefonu i poświęcają 80% uwagi na głos w słuchawce. Nawet jeśli ma zestaw głośnomówiący to naukowcy dowiedli, że rozmowa w trakcie prowadzenia auta przez telefon komórkowy jest niezwykle niebezpieczna nawet do 20s po zakończeniu połączenia (ponieważ mózg nadal podświadomie analizuje treść rozmowy i zdarza się dużo wypadków właśnie w tej fazie).

I dochodzimy do prostego wniosku, te miliony niepotrzebnych spamerskich połączeń spowoduje jakąś część milionów niebezpiecznych z sytuacji drogowych, które z czystego rachunku prawdopodobieństwa przyczynią się do spowodowania iluś tysięcy wypadków rocznie. Firmy spamerskie będą bronić się przed zarzutami tym, że przecież nie wolno odbierać telefonu w czasie jazdy bez zestawu. Tylko, że znów działa tutaj teoria szarej masy. Dokładnie tak samo postawienie na dwu pasmowej drodze szybkiego ruchu ograniczenia do 50km/h i przejścia dla pieszych spowoduje, że będą tam ginąć ludzie i już.

Be Sociable, Share!

One thought on “Zabójcze telefony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.