Czepianie

Smart city może się wydarzyć, ale …

„Smart city to miasto bez korków, bez problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego i z kompletną informacją o tym, za ile minut przyjedzie tramwaj czy autobus. Miasto, w którym kontakt z administracją może odbywać się za pomocą dedykowanej aplikacji i wideo rozmowy, a nie w okienku w urzędzie.

Jest to spójne z zachowaniami mieszkańców, którzy chcieliby jeszcze bardziej intensywnie korzystać ze swojego smartfona również w wymiarze życia miejskiego i kontaktów z administracją publiczną. Inteligentne miasto to przestrzeń, która dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii staje się ekologiczna, przyjazna obywatelom i dobrze zarządzana. Z perspektywy obywateli koncepcja Smart City to wyższy komfort życia, z punktu władz miejskich – często spore oszczędności.” – taką wypowiedź Leszka Hołdy – Prezesa Integrated Solutions znajdziecie w raporcie „Inteligenty Rozwój Miasta”

Bardzo fajna, PR-owa wizja, ale bardzo niepoprawnie określona. Brzmi, jak utopia, a nie coś co może być zrealizowane.

Ta wypowiedź powinna brzmieć moim zdaniem następująco:

„Smart city to miasto z dobrym systemem zarządzania ruchem, który będzie minimalizował korki, wspierał już na etapie wjazdu w dany obszar w znalezieniu miejsca parkingowego. Z kompletną informacją o tym, za ile minut przyjedzie tramwaj, pociąg miejski czy autobus aby promować korzystanie z komunikacji miejskiej w modelu Park&Ride. Miasto, w którym kontakt z administracją może odbywać się za pośrednictwem internetu. A jeśli jest taka potrzeba to dana sprawa, bez utraty informacji o tym co się dzieje,  może zostać zakończona w okienku w urzędzie. Jest to spójne z zachowaniami mieszkańców, którzy chcieliby tracić jak najmniej czasu również w wymiarze życia miejskiego i kontaktów z administracją publiczną. Inteligentne miasto to przestrzeń, która dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii staje się ekologiczna, przyjazna obywatelom, bezpieczna i dobrze zarządzana. Z perspektywy obywateli koncepcja Smart City to wyższy komfort życia, z punktu władz miejskich – często spore oszczędności.”

I tak właśnie będzie. Prędzej czy później, ale będzie :)

 

Be Sociable, Share!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *